Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Wokół domu  >  Inne  >  WYKORZYSTANIE KORY DRZEWNEJ

Słowa kluczowe: gleba, kora, materiał, ogród, ścieżki, wyściółka,

DrukujInne


WYKORZYSTANIE KORY DRZEWNEJ

Natura daje wiele możliwości wykorzystania swojego potencjału w codziennym życiu. Jednym z takich naturalnych, przydatnych nam elementów jest kora drzewna.


Kora drzewna jest odpadem z przemysłu drzewnego. Wykorzystywana jest głównie w ogrodnictwie. Jako materiał budowlany nie ma żadnych zastosowań. Jest natomiast świetnym materiałem dekoracyjnym, ułatwia również uprawę roślin. Stanowi dla nich barierę przed chorobotwórczymi grzybami i bakteriami. A także zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.
 

Ogród
Korą można wykładać ścieżki, rabatki w ogrodzie podjazdy. Można ją również wykorzystywać jako ściółkę dla gatunków lubiących kwaśną glebę (są to najczęściej duże drzewa i krzewy). Jest to możliwe dzięki temu, że świeża kora nie zawiera dużo azotu ani grzybów.
Kora jest świetną wyściółką. Kora z drzew iglastych i liściastych nadaje się idealnie dla roślin kwasolubnych, a jej związki zapobiegają rozwojowi grzybów, które stanowią duże zagrożenie np. dla iglaków. Do odkwaszenia gleby można użyć kory bukowej (zwiera wapń). Zatrzymuje rozwój chwastów, utrzymuje wilgoć w glebie, chroni przed mrozem, a wiosną przed przedwczesnym rozkwitem roślin. Jest to spowodowane niską kwasowością tej kory (pH 4,5 - 5,5).
Kora ma też wady - na przykład obniża zawartość azotu w glebie. Jeśli chcemy ją stosować, to musimy też zastosować nawozy azotowe.
 

Inne
Kora nadaje się również do kotłów na paliwa ekologiczne - sprawdza się tak samo dobrze jak pelety czy brykiet drzewny.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj