Słowa kluczowe: oświetlenie, sufit, wentylator,

DrukujKlimatyzacja i wentylacja


WENTYLATOR SUFITOWY

Jeśli ogrzewamy dom systemem DGP,  to warto pomyśleć o zamontowaniu wentylatora sufitowego. Jego zalety mogą być wykorzystywane nie tylko latem, gdy przyjemnie chłodzą i obniżają koszty klimatyzacji. Zimą pomaga zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz poprawić komfort cieplny. Odpowiednio dobrany i umieszczony w odpowiednim miejscu wentylator pozwala na rezygnację z urządzeń wspomagających krążenie powietrza (w budynku parterowym).
 

Powietrze ogrzewane przez kominek zbiera się pod sufitem salonu, czyli tam, gdzie nie jest odczuwalne. Wentylator miesza powietrze, wyrównując temperaturę w pionie, a nawet rozprowadza je po sąsiednich pomieszczeniach.
Spycha powietrze ciepłe na dół ogrzewając powietrze na wysokości poruszania się mieszkańców. Takie zawrócenie nagrzanego powietrza spod sufitu (gdzie byłoby bezużyteczne) pozwala zaoszczędzić dużo energii (10-35%). Ponadto dzięki wywoływanemu przez wentylator ruchowi powietrza, następuje zmniejszenie wilgotności powietrza, co zapobiega tworzeniu się grzybów i pleśni czy kondensacji pary na oknach.
 

Wentylator sufitowy umożliwia osiągnięcie komfortu cieplnego (termicznego), czyli stanu, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna (nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała, na przykład chłodzenie karku i szyi przez przeciągi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi).

 

USTAWIENIA
Obroty wentylatora należy dostosować do wysokości pomieszczeń:

  • do 3,5-4 m - powietrze musi być kierowane ku górze, ruch nie będzie odczuwalny, powietrze będzie się odbijać od sufitu w dół pomieszczenia,
  • powyżej 3,5-4 m - powietrze powinno być kierowane ku dołowi.

 

Korpus z łopatkami powinien być zawieszony:

  • w pomieszczeniach niskich (3-3,5 m) na wysokości 250 cm nad podłogą,
  • w pomieszczeniach wysokich (do 4,8 m) na wysokości do 300 cm nad podłogą.

 

Wentylator zimą powinien być nastawiany na minimalną prędkość obrotu, aby nie chłodzić gwałtownymi ruchami. Ponadto może być połączony z oświetleniem.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj