Słowa kluczowe: dom, ogród, podsypka, przepuszczalność, ścieżka,

DrukujUrządzanie ogrodu


ŚCIEŻKI W OGRODZIE

 

Oprócz tego, że ogród to miejsce przeznaczone dla roślin, jest także miejscem odpoczynku. Ścieżki i place są w nim ważnym elementem, który go uatrakcyjnia. Dotyczy to zwłaszcza wejścia do domu i podjazdu do garażu. Obecnie na rynku jest dostępnych dużo różnorodnych nawierzchni, które możemy wykorzystać przy wykonaniu takiego miejsca.

 

 

Materiały

Materiał wcale nie musi być jednolity. Ważne jedynie, aby pasował do ogrodu. Do wyłożenia takiej ścieżki potrzebujemy przykładowo trzech materiałów: żwiru, bruku i trawy. Jeśli nasz ogród w większości składa się z nawierzchni trawiastej, wtedy to właśnie ten materiał będzie przeważać. Oczywiście można wykorzystać też coś zupełnie innego. Bardzo ciekawie na przykład wygląda ścieżka ułożona z kamiennych płyt o różnych kształtach.

 

Co pod nawierzchnię?

Bardzo ważną częścią układanej nawierzchni jest to, co znajduje się pod nią, czyli tzw. podsypka. Wszystko zależy od tego jaki ciężar ma wytrzymać dana nawierzchnia. Jeśli będzie musiała wytrzymać bardzo duże obciążenia np. samochodów, warto zastosować 6-10 centymetrową warstwę klińca. Jeśli nie potrzebujemy tak mocnego podkładu, wystarczy 5-8 centymetrowa warstwa piasku.

 

Od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do układania podkładu, a potem nawierzchni, musimy wykonać parę czynności:

. Na początek trzeba wykopać koryto, które będzie miało taką szerokość jak ścieżka, którą planujemy zrobić oraz odpowiednią głębokość (podsypka + nawierzchnia).
. Następnie należy dobrze ubić dno koryta (jeśli nie posiadamy odpowiednich narzędzi, wystarczy przez parę tygodni po prostu chodzić po zagłębieniu, a ziemia sama się zagęści).

 

Przepuszczalność

Każda nawierzchnia powinna być przepuszczalna, zwłaszcza kiedy ma większą powierzchnię. Ma to na celu przede wszystkim ułatwienie odpływania wody podczas deszczu, aby nie niszczyła ona roślin i spokojnie spływała do ziemi,  zasilając tym sposobem wody gruntowe. Odpływ wody ułatwia (zwłaszcza na gruntach słabo przepuszczalnych) grubsza warstwa podsypki klińcowej lub piaskowej. Dlatego też szczeliny między nawierzchnią uzupełnia się głównie piaskiem. Można także zasadzić w nich rośliny odporne na deptanie np. karmik ościsty. Wypełnienia betonowe czy z zaprawy murarskiej wykorzystuje się jedynie przy obrzeżach, aby ustabilizować nawierzchnię.

 

Dom a ogród

Co zrobić jeśli chcemy, aby połączenie ogrodu z domem nie wyglądało śmiesznie? Istnieje parę zasad, które zawsze się sprawdzają:

. Materiały o regularnych kształtach takie jak np. kostka brukowa, wyglądają dobrze przy miejscach zabudowanych. Jeśli więc chcemy wykonać ścieżki ogrodowe bliżej drogi i domu, trzeba zadbać o to, aby były one sprawnie skomponowane z resztą elementów.

. Przed domem warto zastosować nawierzchnię z łamanych płyt piaskowca, które od lat nie wychodzą z mody.

. Im głębiej w ogrodzie chcemy umieścić konkretny materiał, tym może się on bardziej różnić od tych typowych dla terenów zabudowanych. Oznacza to, że można wykorzystać np. żwir, otoczaki czy, świetnie pasujące do ogrodu, drewno.

. Kamienie dobrze współgrają z brukiem.

. Z kamieni i innych mniejszych materiałów można tworzyć ładne wzory, a jeśli uda się stworzyć wzór pasujący kształtem do elementów np. na trasie, utworzymy płynne przejście między domem a ogrodem. Wzory sprawiają, że powierzchnia nie jest monotonna.

. Należy unikać wyboistych ścieżek!

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj