Słowa kluczowe: cmentarz, drzewa, rośliny, symbolika, tradycja,

DrukujRośliny w ogrodzie


ROŚLINY NA CMENTARZ

 

Cmentarze są ważną częścią polskiej kultury. Niektóre z nich (zwłaszcza te starsze) są zapełnione zabytkowymi rzeźbami i nagrobkami. Istotnym elementem, który uzupełnia nekropolie są rośliny. Po Wszystkich Świętych dominują tam świeże kwiaty, ale przez cały rok rosną tam inne, wytrzymalsze rośliny. Część z nich ma swoją własną symbolikę i specyficzny charakter, w którym dominuje ciemna zieleń.


Większość cmentarzy w Polsce to bardzo ładne i estetyczne miejsca. Rośliny są tam dodatkiem, który uzupełnia nagrobki i znicze, ale mimo to mają duży wpływ na atmosferę nekropolii. Dzięki nim cmentarz sprawia wrażenie bardziej zadbanego. Niewiele osób wie, że dużo z nich było sadzonych według tradycji i określonej symboliki. Oprócz roślin naturalnych można zobaczyć również rośliny, których liście, a nawet gałęzie zostały wygrawerowane na nagrobkach. Są to symbole zwycięstwa i nieśmiertelności.

 


Rośliny i ich symbolika, kilka przykładów:


. Lilak - Lilak to symbol miłości. Jest również nazywany bzem. Oprócz cmentarzy można go spotkać przy starych dworkach i w parkach. Lilak jest krzewem, którego nie spotkamy w środowisku naturalnym.


. Sosna - Jeśli spotkamy dwie sosny zrośnięte ze sobą, to jest to symbol miłości i wierności małżeńskiej. Do sosny odnoszono się z szacunkiem i robiono z niej trumny. Warunkiem, który musiała spełnić taka trumna był brak sęków, miało to związek z przesądem, że kiedy taki sęk wypadnie, zmarły porwie ze sobą żywego człowieka.


. Lipa
- To drzewo jest bardzo popularne na cmentarzach. Zazwyczaj są nim obsadzane alejki i skwery. Swego czasu lipa była, również nazywana "świętym drzewem". Oprócz jej ładnego wyglądu jest także pożyteczna, można z niej uzyskać miód, a jej miękkie drewno było wykorzystywane do wykonywanie trumien.


. Brzoza - Brzoza jest drzewem, który symbolizował płaczącą matkę po śmierci syna lub młodą kobietę po stracie narzeczonego. Z brzozy często wykonywano krzyże, a o jej soku mówiono, że są to łzy, które symbolizowały litość nad drugim człowiekiem.


. Wierzba płacząca - Jej długie gałęzie to symbol łez. Dawniej sadzono je na cmentarzach, a na stypach pito napój przyrządzany z liści wierzby. Obecnie już się nie sadzi tych drzew na cmentarzach ze względu na wszechobecne liście.


. Jesion - Symbolizuje czas i nieśmiertelność. Było to drzewo zarezerwowane na groby dla ludzi bogatszych. Jesion ma dużą koronę, wiec kiedyś myślano, że to drzewo łączy dwa światy: świat żywych ze światem umarłych.


. Dąb - Dąb jest symbolem siły i męskości. Otacza się go szacunkiem i czcią. W XIX wieku rzeźbiono liście dębu na nagrobkach poległych żołnierzy, ponieważ uznawano je za symbol wolności i zwycięstwa.


. Cis - To drzewo potrafi się dostosować do różnych warunków atmosferycznych, jest wytrzymałe i niełatwo je zniszczyć. Jest zazwyczaj sadzone na cmentarzach, ponieważ nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Symbolizuje nieśmiertelność.


. Rośliny z kolcami - Tych roślin jest całkiem sporo, są to np. głóg i akacja. Oznaczają nieśmiertelność, czystość i wtajemniczenie. Dawniej były sadzone wokół cmentarzy jako ogrodzenie, które miało zatrzymać duchy w świecie zmarłych i powstrzymać je od wyjścia do ludzi.


. Rośliny zimozielone - Oznaczały nieśmiertelność i nadzieję zmartwychwstania. Zalicza się do nich bluszcz i barwinki.





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj