Słowa kluczowe: blachodachówki, dachówki cementowe, dachówki ceramiczne, dachy, gonty bitumiczne, remont dachu,

DrukujDachy i rynny


RENOWACJA USZKODZONEGO DACHU

 

Zniszczone pokrycia dachowe z papy, gontów bitumicznych, czy blachy płaskiej bez trudu pokryjemy innym materiałem dachowym bez konieczności usuwania starych materiałów. Konieczne będzie jednak sprawdzenie stanu konstrukcji dachowej, czy nie nastąpiło jej uszkodzenie na skutek butwienia drewna, zniszczenia przez owady, czy też nadmiernych odkształceń.

 

Uszkodzenia powstają najczęściej na ograniczonej powierzchni, tam gdzie, np. przeciekała woda i wtedy wystarczy zniszczone fragmenty więźby wymienić lub wzmocnić przybijając nakładki w miejscach ugięcia krokwi, mocując dodatkowe zastrzały.

 


Nowe pokrycia dachowe

Do renowacji starych pokryć najlepiej nadają się blachodachówki oraz bitumiczne płyty faliste. Materiały te są lekkie (ich ciężar wynosi 4-5 kg/m2) nie obciążają więc zbytnio konstrukcji i łatwo się je układa. Wystarczy na istniejącym płaskim pokryciu przybić wzdłuż krokwi kontrłaty o grubości 2-3 cm, a na nich łaty nośne w rozstawie dostosowanym do rodzaju pokrycia (najczęściej 35-50 cm).

 

Uwaga!
Łaty i kontrłaty powinny być dobrze zaimpregnowane przeciwko grzybom i owadom, a do ich mocowania należy użyć gwoździ ocynkowanych.

 


Obróbki blacharskie

Nowe pokrycie wymaga też wykonania innych obróbek blacharskich przy kominach, na szczytach dachu i okapie. Do tego celu wykorzystujemy powlekane blachy płaskie w kolorze dostosowanym do barwy pokrycia i kształtowane bezpośrednio na budowie. Utworzony w ten sposób dach o podwójnym pokryciu z pewnością nie będzie sprawiał kłopotów przez długie lata, nawet gdy stara warstwa pokryciowa nie była w najlepszym stanie.

 


Co z eternitem?
Popularne niegdyś pokrycia z płyt falistych azbestowo-cementowych, nazywane popularnie eternitem, coraz częściej wymieniane są na inne materiały, niezawierające szkodliwego azbestu. Płyty te układane były na łatach mocowanych do pełnego deskowania z pokryciem papowym, tak więc po ich zdjęciu można bez kłopotu ułożyć lekkie pokrycie z blachodachówki lub bitumicznych płyt falistych. Przy wystarczającej wytrzymałości więźby dachowej można też kłaść dachówki cementowe lub ceramiczne, ale taką decyzję trzeba poprzedzić wykonaniem ekspertyzy wytrzymałości konstrukcji dachowej.
Szkodliwość eternitu występuje na skutek jego pylenia (uwalniają się wtedy włókna azbestu), dlatego przy jego zdejmowaniu należy ograniczyć możliwość uszkadzania płyt, a po ich zdjęciu zabezpieczyć je folią. Demontażem, jak też wywozem na wydzielone składowiska, zajmują się wyspecjalizowane firmy budowlane i prac takich nie powinniśmy robić samodzielnie.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj