DrukujInne


REMONT KOMINA PONAD DACHEM

Wystająca ponad dach część komina ulega uszkodzeniom najszybciej, gdyż jest bezpośrednio narażona na działanie czynników atmosferycznych, a użyte do jej budowy materiały nie zawsze odpowiadają wysokim wymaganiom. Z czasem obudowa komina traci wytrzymałość, tynk kruszy się i odpada. Dochodzi też do nieszczelności na łączeniu z pokryciem dachowym. Naprawę powinniśmy przeprowadzić kompleksowo, nie ograniczając się jedynie do usunięcia miejscowych uszkodzeń.

 


Płytki klinkierowe zamiast tynku
Trwałym pokryciem powierzchni komina zastępującym tynk, będzie ułożenie mrozoodpornych płytek klinkierowych.
Przed ich ułożeniem:
. ścianki komina należy wyrównać zaprawą z wtopioną siatką z włókna szklanego,
. zagruntować,
. i nałożyć izolację przeciwwilgociowa z tzw. płynnej folii, przystosowaną do użycia na zewnątrz.
Kolejny etap to przyklejenie płytek elastyczną zaprawą klejową nakładaną w taki sposób, aby pod płytkami nie pozostawały wolne przestrzenie. Do spoinowania używamy również fugi elastycznej, która powinna wypełniać szczeliny na pełną głębokość. Pozostawienie tzw. fugi zagłębionej sprzyja utrzymywaniu się tam wody i może po zamarznięciu powodować odpadanie płytek.

 


Ważne przykrycie dachu
Prace remontowe przy naprawie części komina wystającej ponad dach obejmują też jego przykrycie tzw. czapą, ewentualne zamontowanie nasadek kominowych czy daszków chroniących przed wnikaniem wody opadowej. Czapę przykrywającą komin wykonujemy z mocnego, zbrojonego betonu w deskowaniu ustawionym na wierzchu komina. Powinna ona wystawać przynajmniej 4 - 5 cm poza jego obrys, a pod spodem należy wykonać przy krawędzi rowek - kapinos, zapobiegający ściekaniu wody po powierzchni komina.

 

Uwaga!
Beton użyty do budowy czapy powinien zawierać dodatek uszczelniający, co zwiększa mrozoodporność, a jego powierzchnię malujemy 2 - 3 krotnie farbą do betonu, nie tylko ze względów estetycznych, ale również w celu zmniejszenia nasiąkliwości.

 


Na styku z pokryciem dachowym
Podczas remontu komina musimy też sprawdzić i ewentualnie poprawić uszczelnienie jego przejścia przez połać dachową. Prawidłowe połączenie obróbki blacharskiej z kominem można wykonać na trzy sposoby:
. kształtując tzw. wydrę czyli cofnięcie dolnej części ścianki komina i umocować tam blachę;
. naciąć w ściance komina kanałek i po wprowadzeniu tam zagiętego brzegu blachy uszczelnić silikonem;
. obróbkę blacharską zamocować bezpośrednio do ścianek komina, a jej krawędź osłonić specjalną listwą.

 

Warto wiedzieć!
Przy szerokich kominach, ustawionych długością równolegle do okapu, warto od strony kalenicy w obróbce blacharskiej ukształtować tzw. kozubek - uwypuklenie w oblachowaniu - zapobiegające zastoinom wody i zatrzymywaniu zanieczyszczeń u podstawy komina.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj