Słowa kluczowe: CAD, dom, mieszkanie, projekt, technologia BIM,

DrukujIT w budownictwie


PROGRAMY O STRUKTURZE OBIEKTOWEJ

W projektowaniu cały czas ma się do czynienia z bryłami, czyli obiektami trójwymiarowymi. Chodzi właśnie o to aby stworzone modele odpowiadały jak najbardziej rzeczywistości.

 

To jest właśnie zadanie programów o strukturze obiektowej, w których bryły są dlatego najbliższe rzeczywistości, ponieważ są trójwymiarowe. Sztuką natomiast jest pokazanie na płaszczyźnie obiektu, który na komputerze jest trójwymiarowy. Aby to osiągnąć trzeba było predefiniować wszystkie obiekty, które powstają na etapie projektowania, a wraz z nimi wszystkie te parametry, które pozwolą pokazać je na rzutach płaskich i widokach. Ten milowy krok został w większym zakresie osiągnięty właśnie przez wprowadzenie obiektowości.

 

Od tej pory projekt jest nierozerwalnie połączony w spójną całość. Każda poprawka w projekcie głównym pojawia się od razu u wszystkich grup wykonawczych, integrując tym samym w pełni pracę. Daje to możliwość systematycznego uzupełniania harmonogramu robót i odświeżania kosztorysu. Poza tym cały czas można mieć wgląd w aktualny stan obiektu.

 

Przyszłość maluje się ciekawie.

 

Obiektowość w programach komputerowych nie jest niestety idealna. Cały czas trwają pracę nad unowocześnianiem systemów. Producenci ArCADii mają w planach unowocześnienie swojego programu, tak aby powiadamiał użytkownika lub administratora budynku, o wszelkich czynnościach jakie powinien podjąć aby zachować odpowiedni stan techniczny budynku. Mówimy tutaj na przykład o powiadomieniu o konieczności wymiany okien lub pomalowaniu elewacji. Wtedy do każdego elementu w projekcie trzeba będzie dopisać maksymalny czas zużycia i termin kolejnych remontów.

 

Odpowiednia komunikacja.

 

Kluczem do sukcesu tych programów powinna być odpowiednia komunikacja pomiędzy ich modułami. Chodzi tutaj głównie o pojecie przestrzenne, gdyż inaczej projektuje się budynki, które staną w centrum miasta od tych, na mniejszych osiedlach. Dlatego oprócz fazy projektowania, realizacji i eksploatacji powinna się również znaleźć faza odpowiedniej komunikacji. Programy zajmujące się poszczególnymi elementami muszą ściśle ze sobą współpracować. Wbrew pozorom wystarczą tutaj zupełnie podstawowe informacje aby tą współpracę zapewnić. Chodzi tutaj bardziej o szybkość przesyłu tych informacji oraz o ich czytelność.

 

Trójwymiarowy świat.

 

Obecnie programy CAD to tak naprawdę deski kreślarskie przeniesione do komputera. Tylko nieliczni producenci rozumieją bowiem potrzebę stosowania obiektowości w projekcie architektoniczno-budowlano-instalacyjnym. Na szczęście ulega zmianie sposób myślenia producentów, dzięki czemu wciąż trwają pracę nad unowocześnieniem programów do projektowania. Dokładność przeniesienia bryły trójwymiarowej na papier to przecież podstawa dobrego projektu.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj