Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Remonty i wykończenia  >  Inne  >  PORZĄDKI

Słowa kluczowe: dom, ogród, porządki,

DrukujInne


PORZĄDKI

 

Porządki to teoretycznie bardzo prosta sprawa - wytrzeć kurze, pozamiatać, poukładać rozrzucone rzeczy. Niewiele osób jednak zajmuje się na co dzień takimi czynnościami jak czyszczenie wykładziny, elewacji budynku lub tarasu. Doprowadzanie do porządku tych części domu wymaga większego wysiłku.

 


Sprzęt
Wbrew pozorom, nie potrzeba do tego dużej ilości sprzętów gospodarstwa domowego. Wystarczy zaopatrzyć się w odkurzacz "do zadań specjalnych". Obecnie są na rynku dostępne takie odkurzacze, które sprzątają nie tylko kurz i suche śmieci, ale także rozlaną wodę, błoto itp. W odkurzaczach są specjalne zbiorniki na silne środki czyszczące, które są rozpylane pod ciśnieniem. W zasadzie można nimi sprzątać nie tylko dywany, ale też twarde powierzchnie, nawet tarasy. Po takim praniu wykładziny zazwyczaj trzeba trochę odczekać, aby wszystko wyschło. Teraz sytuacja jest prostsza, ponieważ po kilku sekundach można już po niej chodzić. Do tego jeszcze odkurzacze są wyposażone w różne końcówki. Niektóre nadają się do czyszczenia większych śmieci z dworu, a niektóre do zasysania rozlanej cieczy.

 


Para
Użycie pary sprawia, że jej drobniutkie cząsteczki dostają się do wszelkich szczelin w dywanie, wykładzinie , czy płytkach. Para powstała z wody destylowanej, która sprawia, że po czyszczeniu brud już tak łatwo nie przylgnie po powierzchni podłogi i lepiej wnika w rysy i przerwy w podłodze.

 


Różne powierzchnie


. Parkiet i podłogi laminowane - należy go czyścić przy pomocy dwóch ściereczek, aby powierzchnia podłogi nie stała się zbyt wilgotna. Warto ponadto zmniejszyć intensywność pary czyszczącej. Nie powinno czyścić parą podłóg olejnych i woskowanych.


. Glazura - Jeśli jest bardzo zabrudzona, można ją najpierw przeczyścić bez użycia ściereczki. Następnie można nałożyć ściereczkę i intensywnie przesuwać we wszystkie strony po czyszczonej powierzchni, tak sposób wyczyścimy nawet głęboko osadzone fugi. Jeśli chcemy wyczyścić pojedyncze wgłębienia i spoiny warto wykorzystać pojedyncze dysze czyszczące.


 

Porządki w ekstremalnych warunkach

Szczególnym przypadkiem porządków domowych są te wykonywane po remoncie. Zabrudzenia od zapraw, farb czy lakierów na ogół nie dadzą się usunąć zwykłym płynem czy mydłem. Wtedy warto zainwestować w specjalne środki czystości i akcesoria do sprzątania. Szczególnie cennym nabytkiem okazują się tu być czyściwa bawełniane czyli kawałki materiałów, które możemy śmiało zużyć do czyszczenia i wyrzucić bez żalu, że wydaliśmy na nie majątek (jak na ściereczki kupione w zwykłych sklepach).

Aby podobnego żalu nie odczuwać wyrzucając poplamione chemią budowlaną ubrania, warto zaopatrzyć się wcześniej w odzież roboczą, która ochroni nas od plam i powierzchownych urazów, takich jak np.: otarcia, zadrapania, siniaki, czy reakcje alergiczne na kontakt ze środkami chemicznymi.

Zarówno remont i jak porządki po nim z pewnością zagrażają również naszym dłoniom, dlatego używanie rękawic roboczych podczas wykonywanych prac jest niemal obowiązkowe!

 

 

TE I INNE ARTYKUŁY BHP MOŻNA KUPIĆ PRZEZ INTERNET, DZIĘKI SPRZEDAŻY PROWADZONEJ PRZEZ FIRMĘ DORBUD BHP NA PASAŻU BUDTRADE.PL

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW!

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj