Słowa kluczowe: drewno, konserwacja, panele, warstwy,

DrukujPodłogi i posadzki


PANELE DREWNIANE

Drewno jest jednym z popularniejszych materiałów, z których produkuje się panele podłogowe. Wszystkie trzy warstwy takich paneli są drewniane, dlatego też nazywa się je często "deskami klejonymi warstwowo".

 


Warstwy

Najniższa warstwa paneli jest zrobiona ze sklejki, środkowa to listewki, a najwyższa to twarde drewno (np. buk, klon lub drzewa egzotyczne). Czasami stosuje się też drzewa iglaste. Zdarzają się też panele, w których warstwa wierzchnia jest zrobiona z bambusa. Jeśli ktoś chce, może pokryć panele lakierem.


Grubość tych paneli to od 7 do 22 mm. Warstwa wierzchnia to od 2,5 do 7 mm. Długość panelu to od 60 do 250 cm. Szerokość to od 7 do 17 cm. Panele drewniane można dostać także w nietypowych kształtach, jednak nadal najbardziej popularne są te standardowe.

 


Właściwości praktyczne

.  Im panel ma twardszą warstwę wierzchnią, tym jest odporniejszy na wgniecenia.
. Można je cyklinować, ale tą pracę należy zlecić profesjonaliście, ponieważ ciężar maszyny do cyklinowania może bardziej zniszczyć podłoże niż mu pomóc.
. Jeśli mamy grubą warstwę wierzchnią, podłogę można spokojnie odnawiać nawet do 10 razy.

 


Klasy wyrobu paneli

. Selekt - Wzór jednolity, barwa i struktura drewna jednorodna.
. Naturalna - Zróżnicowany wygląd, kolor i przebieg włókien zupełnie przypadkowy.
. Rustikal - Struktura bogata w sęki. Żywe i zróżnicowane kolory.


Drewno jest wrażliwe na warunki atmosferyczne. Im jest dłużej wystawione na słońce tym staje się ciemniejsze. Intensywność zmiany barwy zależy od rodzaju drewna. Jeśli przykryjemy część podłogi dywanem, należy się liczyć z tym, że drewno nabierze odmiennego koloru. Te panele nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, a także wilgotnych. Sprzedawca daje na nie gwarancję od 10 do 15 lat.

 


Konserwacja

Panele drewniane należy czyścić lekko wilgotną szmatką. Można na nią stosować preparaty chroniące drewno (ale z tym też ostrożnie!). Raz w roku warto zakonserwować panele specjalnymi preparatami. Jeśli lakier się zetrze trzeba go położyć ponownie. Rysy należy wypełniać specjalnymi masami.

 


Cena

Cena drewnianych paneli zależy od gatunku drewna położonego na wierzchniej warstwie, wzoru, powłoki, klasy oraz grubości i wielkości. Różnica cen jest dość spora, ponieważ za najtańsze drewno np. z brzozy zapłacimy 100 zł za m 2, a na najdroższe np. z dębu lub drzewa egzotycznego wydamy 360 zł za m 2.





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj