Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Nowości budowlane

Powrót do listy aktualnościDrukujNowości budowlane


MODUŁY FOTOWOLTAICZNE
dodano: 2010-04-01 09:00:24

Firma „Vetro Polska” Sp. z o.o. od kilkunastu lat produkuje szklane elementy oświetlenia.

 

Mamy duże doświadczenie w obróbce szkła. Dwa lata temu postanowiliśmy podjąć się produkcji modułów fotowoltaicznych. Wiązało się to również z dużą inwestycją – nowym budynkiem produkcyjno-magazynowym. Tam znalazło się miejsce na produkcję modułów.

 

Początki były trudne

 

Znaleźć wszystkie komponenty do produkcji, opanować technologię, odpowiednio dobrać parametry na poszczególnych etapach produkcji – wszystko to oczywiście w ramach skromnego budżetu – bez dużych inwestycji. Pokonaliśmy te trudności i doszliśmy do etapu kiedy planowane uruchomienie produkcji mogło przynieść sukces. Wtedy była już niezbędna znacząca inwestycja – zakup urządzenia do laminowania modułów. Po jego uruchomieniu w naszej nowej hali produkcyjnej wykonaliśmy partię modułów, które zostały poddane procedurze certyfikacji. Po kilku miesiącach certyfikacja zakończyła się sukcesem - certyfikatem, który zwieńczył nasze wysiłki. Teraz możemy oferować moduły fotowoltaiczne o mocach 130,135 140 i 144Wp.

 

Na czym się skupiamy

 

Nie będę tu podawał parametrów technicznych naszych modułów; zainteresowanych zapraszam na naszą stronę www.vetropolska.eu gdzie w zakładce dotyczącej fotowoltaiki znajdziecie Państwo wszystkie dane.

 

Obecnie koncentrujemy się na opracowaniu katalogu systemów zasilania dla różnego rodzaju Odbiorców, którzy myślą o zasilaniu fotowoltaicznym. Są to zarówno układy zasilania dla domków letniskowych, gdzie zapotrzebowanie na energię jest na poziomie kilkuset watów, zasilania elektrycznego kolektorów słonecznych ogrzewających wodę, gdzie zasilana ma być pompa wymuszająca obieg, oświetlenie terenu – otoczenia domu, parkingu, stoku narciarskiego – wszystko w połączeniu z ledowymi źródłami światła, instalacji dobranych do zasilania budynków mieszkalnych jednorodzinnych o mocy 3-5,5 kW. Również do zasilania klatek schodowych w budynkach wielorodzinnych gdzie inwestorem jest SM lub Wspólnota Mieszkańców, czy wreszcie elektrowni fotowoltaicznych o mocach na poziomie kilkuset kilowatów.

 

Plany na przyszłość

 

Zainteresowanie jest duże i to pozwala nam myśleć o dalszym rozwoju przedsięwzięcia,
poszerzeniu oferty o następną rodzinę modułów o mocach ok. 250-280Wp - co wymagało będzie następnej certyfikacji.

 

Słońce – niewyczerpalne źródło energii

 

Liczymy również na to , że instytucje zajmujące się finansowaniem inwestycji w OZE zauważą możliwość wykorzystania Słońca, jako niewyczerpalnego źródła energii. Zdaniem uczonych będzie ono świeciło nam jeszcze ok. 5 miliardów lat. Instalując moduły fotowoltaiczne i kolektory słoneczne nie skracamy tego okresu. W energetyce konwencjonalnej każda wydobyta tona paliwa zbliża nas do ostatniej, która znajduje się w Ziemi. Spalając ją dla uzyskania w efekcie przemian energii elektrycznej produkujemy ok. 1000kg CO2 na każdą 1 MWh.

 

Polskie warunki „nasłonecznienia” nie są porównywalne z włoskimi, hiszpańskimi czy greckimi. Są porównywalne z tymi jakie panują w znacznej części Niemiec, Francji czy w państwach Benelux-u, w których mieszkańcy już od dłuższego czasu z powodzeniem stosują panele fotowoltaiczne, jako źródło energii elektrycznej. I w naszym kraju możemy spotkać coraz częściej montowane moduły i kolektory .

 

U naszych południowych sąsiadów gdzie warunki „nasłonecznienia” (a w zasadzie promieniowania) są nieco tylko wyższe (ok. 1200-1350 kWh/m2 w Czechach i na Słowacji i 1100 do 1200 kWh/m2 w Polsce), występuje już nadmiar energii elektrycznej produkowanej w elektrowniach fotowoltaicznych.

 

W Polsce Słońce "nie świeci"

 

Nam ten stan póki co nie grozi, i to nie ze względu na ilość słonecznej energii, a ze względu na uwarunkowania prawne i brak ekonomicznych zachęt dla fotowoltaiki.W naszym prawie Słońce nie świeci… a bez zachęt i ułatwień nie ruszymy z miejsca.W krajach Unii już tylko Polska jest białą plamą na fotowoltaicznej mapie Europy.

 

Spróbujmy wspólnie w naszym interesie wpłynąć na konieczne zmiany prawne i mentalne.

 

Życzmy sobie powodzenia.

 

Andrzej Możdżeń
Vetro Polska
Czeladź.

 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj