Słowa kluczowe: drewno, listwa, płytki, podłoga,

DrukujPodłogi i posadzki


ŁĄCZENIA PŁYTEK Z DREWNEM

Płytki ceramiczne i drewno to bardzo popularne materiały na posadzkę. Często, kiedy nie możemy się zdecydować, który z nich wybrać, po prostu je łączymy. Aby podłoga wyglądała ładniej, a krawędzie nie uległy zniszczeniu warto na ich złączeniu położyć listwy wykończeniowe lub profile, które nie tylko ozdobią podłogę, ale tez pomogą wyznaczyć strefy domu.


Połączenia

Najpopularniejszą metodą przytwierdzenia płytek jest wykorzystanie zaprawy klejowej i zaprawy spoinowej do złączeń. Natomiast jeśli chodzi o drewno, można je mocować na różne sposoby, biorąc pod uwagę to czy chcemy mieć parkiet, panele czy może mozaikę. Należy zwrócić uwagę na to, że drewno jest czułe na wilgotność i zmiany temperatur, więc kiedy będziemy je wykorzystywać trzeba pamiętać o tym, że ma tendencję do zmiany swojej wielkości. Aby nie zniszczyło to naszej podłogi musimy zadbać o to  wcześniej, czyli powinniśmy zostawić szczelinę między parkietem a ścianą, ale także między podłogą drewnianą a płytkami ceramicznymi. W szczelinach umieszczamy listwy dylatacyjne, wykończeniowe lub wypełniamy przerwy materiałem elastycznym.


Listwy

Każdy z materiałów podłogowych w inny sposób reaguje na wszelkie czynniki atmosferyczne (np. zmiany temperatury), ścieranie, zabrudzenia i wilgoć. Wszystkie te elementy mogą doprowadzić do wystąpienia szkodliwych naprężeń, pęknięć i wybrzuszeń. Dobierając odpowiednią listwę musimy pamiętać, aby znajdowała się ona ponad częściami podłogi, które chcemy ładnie złączyć. Musi być odpowiedniej wysokości i nie powinna być zbyt widoczna.


Listwy zabezpieczą przed zniszczeniem większość posadzek, bez względu na to czy podłogi są drewniane czy też pokryte wykładziną. Mamy wśród nich spory wybór, są dostępne profile z tworzyw sztucznych, aluminium, a nawet stali nierdzewnej. Na rynku pojawiły się także profile drewniane, które idealnie pasują do parkietu. W zależności od rodzaju posadzki i jej grubości dobieramy do niej odpowiednią listwę.


Łączenie posadzek na jednym poziomie

Budując dom lub remontując mieszkanie zazwyczaj wykorzystujemy różne materiały podłogowe do różnych pomieszczeń. I tak, w sypialni będą to zazwyczaj drewniane panele, a w kuchni np. terakota. Najprościej jest jeśli wszystkie te pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, więc podczas projektowania domu należy określić w jaki sposób będziemy chcieli wykończyć podłogi. Trzeba to zrobić niezwykle dokładnie biorąc pod uwagę grubości warstw, podkłady, których chcemy użyć i to czy podłoga w danym pomieszczeniu ma być ogrzewana.

 

Rodzaje profili:

. Profile zakończeniowe - Należy je układać na brzegach wykładziny ceramicznej. Między płytkami, a profilami musimy zachować odstęp. Profile można dopasowywać do grubości płytek, a także do ich kształtu. Jeśli mają perforację można je wyginać tworząc zaokrąglone kształty i ciekawe łuki. Najpopularniejszymi materiałami, z których są wykonywane to: mosiądz, aluminium, aluminium anodowane oraz stal nierdzewna.

. Profile dylatacyjne - Można jej stosować jeśli wykładziny są takiej samej grubości. Do niektórych ponadto są dołączane kolorowe wkładki. Mogą być zrobione z mosiądzu, aluminium lub stali nierdzewnej.

. Drewniane listwy dylatacyjne - Można je wykorzystać przy podłogach drewnianych warstwowych, ale jest jeden warunek - powierzchnia podłogi musi mieć co najmniej 50 m 2. Wtedy dzielimy podłogę na części i w miejscach gdzie podzieliliśmy podłogę zakładamy listwy. Mogą mieć długość od 1-2 metrów i być w różnych kolorach.

. Listwy wykończeniowe - giętkie i łatwo można je dopasować do różnorodnych posadzek. Przykrywamy nimi miejsca między sąsiadującymi wykładzinami. Najczęściej są zrobione z aluminium, aluminium anodowanego, stali nierdzewnej lub mosiądzu.


Łączenie posadzek na różnych poziomach

W tym wypadku, podobnie jak w posadzkach na jednym poziomie, trzeba zwrócić uwagę na podłogę już podczas projektu domu. Jeśli o tym zapomnimy będziemy musieli później wszystko wyrównywać i przysporzy nam to dodatkowych problemów. Czasami, zwłaszcza w starszym budownictwie, lepiej jednak nie wykonywać żadnych nadlewek itp., ale po prostu dostosować się do warunków jakie mamy. Producenci przewidzieli także tego typu sytuację projektując listwy odpowiednie dla podłóg o nierównych poziomach.

 

Rodzaje profili:

. Listwy progowe - Dzięki nim przejście między różnymi posadzkami będzie łagodniejsze. Listwy mogą być metalowe lub być kombinacją różnych materiałów np. mieć rdzeń z drewna.

. Profile przejściowe i najazdowe - Dzięki nim, dwie powierzchnie można połączyć bezprogowo mimo różnicy poziomów. Mają różne kształty i wymiary i najczęściej są zrobione z mosiądzu, aluminium, stali lub tworzyw sztucznych. Jeśli profile przejściowe mają ruchome części tzw. ramiona w prosty sposób dostosujemy je do każdej wysokości.

 

 

Duże różnice poziomów

Jeśli różnica poziomów, którą chcemy zamaskować jest większa (ma powyżej 4 cm), wtedy warto pomyśleć o wykonaniu stopnia. Tutaj pomogą nam profile wykończeniowe ćwierćobwodowe lub krawędziowe.





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj