Słowa kluczowe: dach, kanał wentylacyjny, komin, ogrzewanie,

DrukujDachy i rynny


JAKI KOMIN? KRYTERIA WYBORU KOMINA

Lokalizację komina, jego rodzaj, wymiary i sposób wykonania określa zawsze projekt architektoniczny domu. Jednak dość często decydujemy się na zmianę konstrukcji kominowej, ze względu chociażby na konieczność dostosowania do konkretnego rodzaju źródła ciepła, służącego do ogrzewania domu, czy też modyfikacji zabudowy wnętrza. Przy remoncie istotny będzie wybór takiego komina, który z jednej strony zapewni niezawodną i bezpieczną eksploatację ogrzewania, a z drugiej ograniczy konieczne przeróbki wewnątrz domu.

 


Na co zwrócić uwagę?

 

Lokalizacja komina - w domach jednorodzinnych z reguły budowane są kominy wewnętrzne i tylko sporadycznie, ze względów dekoracyjnych lub przy remontach, instalujemy kominy na zewnątrz budynku. Wewnątrz domu możemy postawić komin wielokanałowy murowany, jak i z elementów prefabrykowanych. Na zewnątrz komin budujemy głównie z dwuściennych, systemowych elementów stalowych, zawierających warstwę ocieplenia.


Rodzaj współpracujących urządzeń grzewczych - przepisy nakładają obowiązek spełnienia określonych wymagań dotyczących własności i wymiarów kanałów kominowych, wysokość wyprowadzenia ponad dach domu, itp. Szczególnie istotne jest zapewnienie odporności korozyjnej kanałów odprowadzających spaliny z kotłów olejowych i gazowych. Przy odprowadzaniu spalin z tych urządzeń kanały kominowe wykonywane są z kwasoodpornej stali lub ceramiki.

Uwaga! Przy instalowaniu kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania o mocy do 21 kW dopuszcza się odprowadzenie spalin przez ścianę domu.

 

Przekroje kanałów kominowych - muszą być dostosowane do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych, dlatego już na etapie budowy komina musimy ustalić jaki konkretny typ kotła będzie z nim współpracował. Pozwoli to także na dopasowanie wysokości umieszczenia wlotu do kanału kominowego, sposobu doprowadzenia powietrza potrzebnego do spalania, odprowadzenia skroplin. Warto więc przyjąć zasadę, że najpierw wybieramy kocioł, kominek, podgrzewacz wody, a do niego "dopasowujemy" komin.


Warto wiedzieć!
Bezproblemowe dostosowanie komina do konkretnego urządzenia grzewczego zapewniają systemy ceramicznych kominów prefabrykowanych dostępne w różnych wariantach i o szerokim zakresie średnic, a ich montaż jest znacznie szybszy i wygodniejszy niż budowa komina tradycyjnego.
 

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj