Słowa kluczowe: interpretacja indywidualna, ordynacja podatkowa, podatki,

DrukujPodatki


INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA

Interpretacja indywidualna to przysługujące każdemu podatnikowi prawo, z którego warto korzystać. Trzeba to jednak robić bardzo ostrożnie.

 

Ordynacja podatkowa daje podatnikom prawo do złożenia wniosku do Ministra Finansów o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego w indywidualnej, konkretnej sytuacji. Wniosek o wydanie takiej interpretacji kosztuje 40 zł, więc gra jest warta świeczki.


 

We wniosku o interpretację należy wyczerpująco opisać stan faktyczny (lub przyszły), czyli wszystkie okoliczności, których skutki mają znaczenia dla oceny skutków podatkowych. Należy w takim wniosku przedstawić również własne stanowisko w tej sprawie.
Elementy stanu faktycznego nie mogą być (pod rygorem odpowiedzialności karnej o fałszywe zeznania) przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej, nie mogą dotyczyć decyzji, która już została wydana przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej.

 

Na interpretację indywidualną składa się ocena stanowiska wnioskodawcy z uzasadnieniem prawnym tej oceny oraz wskazaniem prawidłowego stanowiska.
 

 

W imieniu Ministra Finansów interpretacje takie wydają:

  • naczelnik urzędu skarbowego,
  • naczelnik urzędu celnego,
  • wójt,
  • burmistrz (prezydent miasta),
  • starosta,
  • marszałek województwa.

 

 

Jeśli organ nie wyda postanowienia w ciągu 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku, to organ ten jest związany stanowiskiem podatnika, płatnika lub inkasenta zawartym we wniosku (chyba, że jest niezgodne z prawem).

Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładnie przedstawienie stanu faktycznego, ponieważ ukrywanie elementów niewygodnych prędzej czy później będzie wykryte i wtedy nawet indywidualna interpretacja nie będzie stanowić ochrony. Organy mogą zakwestionować interpretację, udowadniając, że we wniosku nie zostały podane istotne informacje zmieniające znacznie postać sprawy.
My również mamy prawo zakwestionować otrzymaną interpretację - w postaci wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
Jeśli natomiast organ podatkowy nie weźmie pod uwagę naszej interpretacji to przysługuje nam prawo odwołania, a nawet skargi do sądu.


Pliki do pobrania





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj