Słowa kluczowe: basen, dom, ogród, środki czyszczące,

DrukujWoda w ogrodzie


CZYSZCZENIE BASENU

Odpowiednia pielęgnacja basenu wcale nie sprawia, że trzeba będzie poświecić przy nim dużo więcej naszego czasu. Prawda jest taka, że rzadkie czyszczenie ale systematyczne - daje dużo lepsze efekty. Na pewno nie ma co oszczędzać pieniędzy na filtry i pompy zapewniające odpowiedni obieg wody. To właśnie dzięki odpowiedniej automatyce sprawimy, że basen nie trzeba będzie tak często czyścić a wodę wymieniać.

 

 

Co przede wszystkim?

Odpowiedni obieg wody i jej filtracja to najważniejsze czynniki, dzięki którym unikniemy częstej jej wymiany. Odpowiedni dobór urządzeń jest wiec bardzo ważny. Aby dobrać odpowiednio wydajne urządzenia należy powierzchnie basenu w m3 podzielić na 4 - dowiemy się wtedy jaka jest wydajność przepływu wody w m3 na jedną godzinę. Mając te dane możemy dobrać odpowiedni filtr i pompę.

 

Filtry można podzielić na:
- ciśnieniowe - najpopularniejsze, o podłożu piaskowym. Łatwe w czyszczeniu i niedrogie;
- diatomitowe - o podłożu z ziemi okrzemkowej, są bardziej skuteczne niż ciśnieniowe, ale trudniej się je czyści;
- filtry na wkłady z tkaniną poliestrową - nadają się tylko do małych basenów;

 

 

Rozwiązania konstrukcyjne

Ciekawym rozwiązaniem są tzw. baseny skimmerowe, które są zdecydowanie tańsze od zbiorników z tradycyjnym przelewem wody. Obrzeża basenu są bowiem wykonane z tańszych materiałów, a do głównej niecki nie trzeba dobudowywać zbiornika buforowego. Skimmery bowiem umożliwiają pobór wody z basenu nawet przy zmiennym jej poziomie, nie dopuszczając zanieczyszczeń.

 

Zbiornik buforowy budujemy w basenach z krawędzią przelewową. Ów zbiornik (może nim być zarówno brodzik jak i basenik skimmerowy), musi się znajdować poniżej poziomu basenu głównego. Dzięki regulacji poziomu wody w zbiorniku głównym krawędź przelewowa zapewni usuwanie zanieczyszczeń. Różnica w rozbieżności poziomu krawędzi nie powinna przekraczać 1 mm, dzięki temu nie powinno być zakłóceń w swobodnym przepływie wody. Taki rodzaj basenu jest znacznie droższy niż np. skimmerowy, ale większa jest skuteczność w usuwaniu z niego zanieczyszczeń.

 

Najdroższym rodzajem basenu, ale też takim, z którego najłatwiej usuwa się zanieczyszczenia, jest zbiornik z brzegiem i rynną przelewową. Bardzo podobna konstrukcja jak w przykładzie opisanym powyżej z tą różnicą, że tutaj przelewająca się woda jest zbierana przez rynnę i odprowadzana jest do buforowego zbiornika przelewowego. Zabrudzona woda zostaje poddana procesom filtracji, jest uzdatniana chemicznie, by na końcu wrócić z powrotem do zbiornika głównego. Na wysokie koszty basenu z takim rozwiązaniem wpływa przede wszystkim obrzeże z rynną przelewową. Poza tym trzeba wykonać zbiornik przelewowy i zapewnić odpowiednią regulację poziomu wody pomiędzy nim a zbiornikiem głównym.

 

 

Chemia, dezynfekcja, filtracja

Aby usunąć z wody wszelkie zanieczyszczenia trzeba ją odpowiednio zdezynfekować. Do tego celu używa się odpowiednio spreparowanych środków chlorkowych, które w postaci tabletek lub krążków umieszczane są w skimmerach. Do wody bezpośrednio możemy użyć środków do chemicznej pielęgnacji (oferta na rynku jest bardzo bogata). Z droższych metod można wymienić pojemnikowe stacje dozowania środków chlorkujących, pompy dozujące z regulacją chemiczną lub bez czy najbardziej kosztowne dezynfekowanie promieniami UV (nieskuteczne jeśli nie dochlorujemy wody). Bardzo ważne w pielęgnacji basenu jest wyłożenie jego dna i brzegów odpowiednimi materiałami oraz zabezpieczenie zbiornika na zimę.

 

 

Odkurzanie basenu

Każdy, ale to zdecydowanie każdy basen musi posiadać sprawny system odkurzania wnętrza. Nie ważne czy będzie to odkurzanie ręczne czy automatyczne, zanieczyszczenia zbierające się na dnie basenu muszą zostać usunięte. Odkurzanie ręczne to cały system składający się z króćca (umieszczonego w ścianie basenu) podłączonego do pompy filtracyjnej, do której z kolei podłączona jest rura pływająca i szczotka ssąca, którą prowadzimy po dnie. Odkurzacze automatyczne wymagają natomiast zainstalowania pompy hydroforowej w zbiorniku głównym, w obiegu filtracji wody.

 

 

Ogrzewanie wody

Standardem jest ogrzewanie wody w basenach krytych, w odkrytych też możemy zainstalować urządzenia grzewcze, ale w tym przypadku może to nie dać spodziewanych efektów. Lepszym rozwiązaniem (i zdecydowaniem tańszym) jest przykrywanie basenu folią bąbelkową barwy niebieskiej lub czarnej. Dzięki folii woda w zbiorniku będzie się nagrzewać, a jeśli będziemy przykrywać basen nocą - nie będzie tracić ciepła.

 

 

Kilka słów podsumowania

Odpowiednia pielęgnacja wody w basenie, zakup odpowiedniego sprzętu, a przede wszystkim systematyczne czyszczenie - sprawi, że będziemy mogli korzystać z naszego zbiornika bez żadnych obaw. Niezależnie czy jest to basen odkryty czy wręcz przeciwnie, wymaga czyszczenia, a woda odpowiedniej filtracji. Dzięki temu woda w naszym basenie będzie zawsze czysta, a my będziemy się mieli gdzie ochłodzić w gorące, letnie dni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj